Ana sayfa Lifestyle Health İlaçlarla alınmaması geren besinler

İlaçlarla alınmaması geren besinler

40
0

KOLESTEROL İLACI VE GREYFURT
Greyfurt ve greyfurt suyu kolesterol seviyesini arttırır. Bu da bacak ağrısı başta olmak üzere vücudun bazı bölgelerini ilaçların yan etkilerine duyarlı hale getirir.

TANSİYON İLAÇLARI İLE MUZ
Tansiyon ilaçları vücuttaki potasyum miktarını arttırır. Normalde faydalı olan potasyum gereğinden fazla alındığında kalp problemleri ortaya çıkar. Muz başta olmak üzere yeşil yapraklı sebzeler ve portakal bolca potasyum içerir. Bu yüzden tansiyon ilaçları alındıktan en az bir saat sonra bu besinler

TETRASİKLİN ANTİBİYOTİKLER VE SÜT ÜRÜNLERİ
Süt ve süt ürünlerinde bulunan kalsiyum, antibiyotiklerin emilimini azaltır. Bu yüzden süt ve süt ürünleri tükettikten 1-2 saat sonra antibiyotik alınmalıdır

KALP YETMEZLİĞİ İLAÇLARI VE MEYAN KÖKÜ
Siyah meyan kökünde bulunan gliserizin, digoksin ile bir araya geldiğinde kalp atışı düzensizliği ortaya çıkar. Meyan kökü aynı zamanda tansiyon ilacı, ağrı kesici, doğum kontrol hapı ve kan sulandırıcıların etkisini azaltır.

KAN SULANDIRICI İLAÇ İLE ISPANAK VE KIZILCIK SUYU
– Ispanak ve diğer koyu yeşil yapraklı sebzelerde bulunan K vitamini, kan sulandırıcıların etkisini artırarak kanın pırtılaşmamasına neden olur.
– Kan sulandırıcı ilaç kullandıktan sonra kızılcık suyu içen hastaların kanlarının ekstra sulandığı ve bunun da tehlikeli komplikasyonlara yol açtığı yapılan araştırmalarda ortaya çıkmıştır.

TİROİT İLAÇLARI VE CEVİZ
Ceviz ve diğer lif bakımından zengin yiyecekler tiroit ilaçlarının emilimini engeller. Tiroit ilaçlarında bulunan kimyasalların emilmesi için yatmadan hemen önce alınması önerilir.

 

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here